6 ایده برای طراحان وب در طراحی واکنش گرا

ظهور دستگاه های موبایل از جمله تلفن های هوشمند، تبلت ها، و ابزارهای دیگر با اندازه صفحات، رزلوشن، و نسبت ابعاد مختلف چالشی جدید برای طراحان وب ایجاد کرده است. طراحی وب واکنش گرا ارتباط چندانی با طراحی یا زیبایی سایت ندارد، بلکه تلاشی است برای اطمینان از اینکه کارایی های مختلف از کاربرد وسایل مختلف تا جستجو در وب سایت ها تامین می شود. طراحان از استراتژی های مختلفی برای حل این مسئله استفاده می کنند، از جمله استفاده از شبکه بندی موزون که مولفه های صفحه را در واحدهای متناسب سایزبندی می کند. جدا از رویکردی که استفاده می کنید، فاکتورهای زیر را نیز باید بخاطر داشته باشید:

 


1. قابلیت خواندن: اطمینان حاصل کنید که نسبت های توپوگرافی محسوس و خوانای هر دستگاه را با تنظیم درست طرح اولیه با اندازه صفحه رعایت کرده اید. خوانندگان نباید مشکلی در خواندن حروف یا اعداد صفحه وب داشته باشند.

 


2. کاهش حرکت: حرکت روی صفحات کوچک راحت نیست؛ سعی کنید حرکت را با ادغام متن/محتوی در یک ستون کاهش دهید. خواننده در یافتن محتوی لازم با مشکل مواجه می شود.


3. آسان شدن ضربات: اغلب صفحات موبایل امروزی لمسی می باشند. با برخورداری از دکمه های بزرگتر، امکان حرکت انگشتان و ضربه بر محتوی یا لینک لازم را آسانتر کنید. اندازه انگشت را در نظر داشته باشید و اقدام به فعالیت خوانا باشد.


4. دسته بندی محتوی: باید تصمیم بگیرید کدام محتوی با چه رزلوشنی قابل دیدن باشد. تصمیم بگیرید کدام محتوی مخفی بماند، بعضی از بخش ها را کاهش دهید یا بعضی از کادرها را در تنها یک دکمه مختصر نمایید. این موارد امکان یافتن سریع ازلاعات لازم در دستگاه را برای کاربران آسانتر می سازد.


5. تصویر متحرک: قطعا یک وبسیات چشمگیر می خواهید، اما باید از پر کردن صفحات با انواع گرافیک ها، بویژه تصاویر بزرگ و ویدیوها اجتناب نمایید. اگر مایلید، رسانه را به نسخه های موبایلی تبدیل کنید تا برای بارگذاری سنگین و زمانبر نباشد. این امر باعث امتداد یافتن به طرح هاستینگ می شود زیرا اجتماع انلاین چندان صبور نیست، بویژه زمانیکه بدنبال اطلاعات انلاین ضروری است و سایت به کندی بارگذاری می شود.


6. رزلوشن ها: ضمن ظراحی وب سایت واکنش گرا، سعی کنید از محتوی مشابه و HTML برای همه رزلوشن ها استفاده نمایید. جدا از تعداد نسخه صفحاتی که ایجاد کرده اید، از همان مولفه های گرافیکی استفاده نمایید. اگر مایلید، می توانید با بزرگترین صفحات آغاز کنید و سپس مولفه ها را در رزلوشن کمتر خلاصه نمایید.


علاوه بر مواردی که در بالا عنوان شد،طراحی وب واکنش گرا به مهارت ها و ترسیم کدگذاری شما بستگی دارد. موقعیت کاربر را فرض در نظر بگیرید، در مورد تجربه فکر کنید، و سعی کنید تمام شکاف های طراحی را پر کنید. اغلب طراحی های واکنش گرای وب یک فرایند پیچیده محسوب می شوند، یک سایت طراحی شده واکنش گرا ترافیک بیشتری را به خود اختصاص می دهد و تجربه بهتری برای کاربر بهمراه دارد. طراحان وب باید از مسیر خود فراتر روند تا برای کاربر این تجربه بیاد ماندنی را فراهم سازند.


در نهایت، وب سایت را  قبل از راه اندازی در مرورگرها و موبایل های مختلف بررسی کنید. بررسی اجرای درست هر چیز اولین گام محسوب می شود، بنابراین آزمایش کنید و انطباقات لازم را اجرا نمایید تا زمانیکه متقاعد شوید همه چیز خوب است و بدرستی انجام می شود. در ضمن هویت برند خود را فراموش نکنید. مطمئن شوید که نسخه موبایل نسخه دقیق وب سایت دسکتاپ باشد.

 

 

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما