زبان های برنامه نویسی بلاک چین

11 زبان برتر برنامه نویسی برای توسعه بلاک چین

فناوری بلاک چین یک فناوری بسیار سریع ، ایمن و غیرمتمرکز است , که امروزه در بسیاری از صنایع باعث تغییر پارادایم شده است. توسعه این فناوری در بسیاری از صنایع پیشرفت هایی را به همراه داشته است . برای توسعه این فناوری از زبان های برنامه نویسی زیر استفاده شده است...

C++

C ++ یک زبان برنامه نویسی قدیمی است که در دهه 70 و 80 توسعه یافته است. یک زبان برنامه نویسی با سرعت بالا ، کامپایل شده ، شی گرا و کاملاً ایستا است.  همانطور که در بسیاری از خدمات برنامه نویسی  حرفه ای بیان شد این زبان بسیار کارآمد است.  ، این زبان به عنوان یک پسوند زبان C ایجاد شده است اما برای یادگیری  پیچیده تر و سخت تر است. بنابراین ، واقعاً برای مبتدیان توضیه نمیشود .

این زبان بسیار رایج است و از آن برای توسعه بسیاری از ارزهای رمزنگاری شده مانند blockchain cash مانند Bitcoin cash، QTUM، Bitcoin، Litecoin، Cpp-ethereum، Ripple، Stellar، Monero و غیره استفاده شده است.


Golang

این زبان که به آن Go نیز گفته می شود ، یک زبان برنامه نویسی کاملاً تایپ شده است که توسط گوگل ساخته شده است. بر اساس  سهولت در توسعه کدنویسی و اثربخشی تدوین شده است. این زبان کاملاً پیچیده است و یادگیری آن دشوار است ، خصوصاً برای توسعه دهندگان JavaScript و Python البته  این زبان برای توسعه دهندگان C ++ آسانتر خواهد بود.

همچنین برای بسیاری از پروژه های blockchain مانند Hyperledger Fabric و Go-Ethereum استفاده شده است.


C #

یک زبان برنامه نویسی سطح بالا ، کامپایل شده و شی گرا است که در اواخر دهه 90 و اوایل 2000 برای مایکروسافت ایجاد شده است. این زبان شباهت های زیادی با زبان های جاوا و C++ دارد. اگرچه یک زبان پیچیده مانند Go نیست ، اما یادگیری آن از Javascript سخت تر است.

محبوب ترین پروژه بلاک چین که با C # انجام شده NEO است. C # همچنین برای یک پروژه دیگر بلاک چین به نام IOTA ، یک پروژه بلاک چین مبتنی بر IoT مورد استفاده قرار گرفت.


جاوا اسکریپت

یک زبان برنامه نویسی پویا ، نه چندان قوی و  سطح بالا می باشد. یکی از فن آوری های پیشرو در جهان است و مبتنی بر پروتوتایپ است. یک زبان برنامه نویسی بسیار محبوب است که چارچوب جدیدی در آن برای ساختن کدها ایجاد شده است. یادگیری آن آسان است زیرا اصول را می توان به راحتی درک کرد.

 عمدتا برای توسعه بلاک چین در web3 و ethereum.js استفاده می شود. همچنین برای سایر پروژه های blockchain مانند NEO و node.js برای Hyperledger Fabric SDK استفاده شده است.


پایتون

پایتون یک زبان برنامه نویسی شی گرا ، سطح بالا و پویا می باشد. زبان پایتون در توسعه ماشین  های یادگیری و ویژگی های هوش مصنوعی به کار می رود و محبوبیت  آن  رو به افزایش است , همچنین از برنامه‌نویسی تابعی پشتیبانی می کند.

شرکتهای فناوری اطلاعات معمولاً ابزارها و چارچوبهای هوشمندی را برای پشتیبانی از این زبان تهیه می کنند و در ایجاد چت بات ها از آن استفاده می کنند. این زبان برای یادگیری  آسان است  و به طور گسترده برای تعدادی از پروژه های blockchain مانند اتریوم (پیتیم) استفاده شده. اجرای آن از Steemit به نام Steel Python نام دارد و از آن در ایجاد قراردادهای هوشمند NEO و Hyperledger نیز استفاده می شود.


جاوا

جاوا یک زبان برنامه نویسی قوی  بر اساس کلاس  و شیء است  که در بسیاری از شرکت ها مورد استفاده قرار می گیرد. این زبان به اندازه زبان C # دشوار بوده همچنین , در مقایسه با JavaScript و Python  هم دشوار بوده , اما هنوز هم یک زبان بسیار رایج است و کمک زیادی به زبان آموزان می کند .

این زبان برنامه نویسی برای توسعه blockchain بسیار استفاده می شود. برخی از کاربردهای آن در  P2P ، IOTA ،  و پلتفرم NEM و cryptocurrency است. جاوا همچنین در سایر اشیاء blockchain مانند Bitcoin J ، NEO ، IBM blockchain ، Ethereum و Hyperledger استفاده می شود.


Ruby

Ruby یک زبان برنامه نویسی است که صرفاً بر اساس شی می باشد. در دهه 90 توسط یوکیهیرو ماتسوموتو در ژاپن توسعه یافت. در روبی ، همه چیز به غیر از بلوک ها اشیاء هستند و در لامبدا و پروش ها جایگزینی وجود دارد.

دلیل توسعه روبی کار به عنوان یک بافر بین برنامه نویسان انسانی و دستگاه های محاسباتی است. این برنامه به راحتی قابل یادگیری بوده به خصوص برای برنامه نویسان Java و خانواده C ، چون دارای ناقاط مشابه با این زبان برنامه نویسی است.


Rust

این زبان برنامه نویسی یک زبان کامپایل شده است که به شدت در  موزیلا از آن  استفاده شده و موزیلاحامی مالی آن از سال 2009 می باشد . Rust یک زبانی است که یادگیری آن بسیار آسان است زیرا شباهت زیادی با C ++ دارد. انجمن ها برای این زبان بسیار محدود است و سطح بسیار بالایی دارد.

این زبان برنامه نویسی فقط برای چند پروژه blockchain استفاده شده است ، به عنوان مثال یک Parity با نرم افزار HR که یک مشتری بسیار سریع و ایمن Ethereum است. در حالی که Ethereum Classic برجسته ترین پروژه بلاک چین است که به این زبان برنامه نویسی نوشته شده است ، پروژه بلاک چین دیگری که با این زبان ساخته شده Exonum است ، چارچوب بلاک چین دارای امنیت  بالایی است.

 

Solidity

این زبان برنامه نویسی توسط همان افرادی ساخته شده است که Ethereum  را ایجاد کرده اند ، مخاطب محور بوده و به صورت استاتیک  نوشته می شود. همچنین برای توسعه قراردادهای هوشمند استفاده می شود , زبان اصلی برنامه نویسی قراردادهای هوشمند ethereum می باشد.

این زبان بسیار به JavaScript شباهت دارد اما تغییرات کوچکی در آن وجود دارد. بنابراین ، این زبان خیلی پیچیده نیست و برای توسعه دهندگان سطح متوسط است که می توانند اصول اولیه این زبان را درک کنند و با آن کار کنند.


Simplicity

این زبان به تازگی در اواخر سال 2017 ایجاد شده است. این زیان عمدتاً برای قراردادهای هوشمند و توسعه بلاک چین نیز ساخته شده است. این زبان اجزای لاجیکال را از نظر پنهان می کند ، در نتیجه باعث افزایش بهره وری می شود.

بسیار شبیه به C ++ است و از خطاها و تغییر داده ها با استفاده از اصول بلاک چین جلوگیری می کند. تیم های توسعه دهنده هنوز بر روی این زبان کار می کنند و سعی دارند قبل از نهایی کردن ویژگی های آن ، قابلیت های خود را گسترش داده و آنها را به بیت کوین اضافه کنند. بنابراین ، قرار است این زبان از اواخر سال 2020 کاربردی تر شود.


CX

یک زبان بسیار مناسب که بخاطر توانایی آن در برجسته سازی خطاهای ساده برای طراحی پروژه های بلاک چین استفاده می شود . همچنین به آرایه ها ، بریدگی ها و نشانگرها می دهد. مجموعه اولیه این زبان به پایان رسیده است ، به این معنی که چارچوب کد های اختیاری را اجرا نمی کند.

این زبان می تواند به عنوان زبان میانی برای قراردادهای دیجیتالی کار کند اما در ابتدا برای توسعه blockchain Skycoin ساخته شده است. این زبان قادر است از قابلیت های GPU با مهارت استفاده کرده و همچنین با OpenGL (کتابخانه گرافیک باز) ادغام شود.


نتیجه

دلیل اینکه ما می توانیم تبادل cryptocurrency را انجام دهیم به دلیل فناوری بلاک چین است و با ایجاد زبانهای برنامه نویسی که بطور خاص برای توسعه بلاک چین ساخته شده است ، می توانید مطمئن باشید که توسعه blockchain رشد خواهد کرد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما